13.02.2010

Piltide.fotode.kasutamine.internetis.pildipangad_b

Piltide – fotode kasutamine internetis. Pildipangad. Piltide kasutamine kristlikud meediatöös on üsna oluline. Öeldakse, et üks pilt on väärt 1000 sõna. Isiklikult me võime küll fotoaparaadiga ringi käia ja head joonistajad olla, aga kõigest vajalikust ei jõua me kindlasti ise pilte teha. Seega oleks hea, kui ma saaksin kasutada ka teiste tehtud pilte. Võimalusi on mitu, tutvustame mõnda neist.

Piltide – fotode kasutamine internetis. Pildipangad.

Lähtudes autoriõigustest tohime me seda motiveeritud mahus õppeotstarbel teha, aga kui ma tahaksin hiljem näiteks oma esitluse veebis avaldada, siis oleks mul vaja selliseid pilte, mille autorid lubavad seda teha. Üheks võimaluseks on küsida luba autoritelt, aga on võimalik ka osta pilte nö. TASULISTEST PILDILADUDEST!

FOTOPANGAD – PILDILAOD – TASUTA – TAULISED – FOTOD – PILDID

Valik tasulisi pildiladusid:

Valik tasuta pildiladusid:

Suurema valiku leiad siit ja siit.

Kolmas võimalus on kasutades Creative Commonsi litsentsidega või vaba kasutusega (public domain) avaldatud fotosid. Sellistest piltidest on koostatud veebis erinevaid kogusid.

Creative.Commons.juhend_1


Creative Commonsi litsentsidega pilte:

  • Flickr http://www.flickr.com  – Sisaldab väga palju erinevaid fotosid, mida kõike ei saa vabalt kasutada, aga on võimalik sooritada otsingut kasutades CC litsentsi. Kliki siia ja sealt viimane valik “Only search within Creative Commons-licensed content “.

 

Valik TASUTA kristlikke pildiladusid:

Valik tasulisi kristlikke pildiladusid:

 

Soovid midagi lisada ja täiendada, lisa kommentaaridesse!

KristlikMeedia
kmeedia.usk.ee

 

Creative.Commons.juhend_2

 

OKIA Blog kirjutab soovitust:

Kuidas pilte seaduslikult hankida? Piltide hankimise võimalused laias laastus on:

  1. Kasutada tasuta pildipanka. Kvaliteet võib olla kõikuv, eriti kui on vaja kandvat pilti.
  2. Kasutada tasulist pildipanka. See pole kallis: alates paarist eurost pilt.
  3. Kontakteeruda fotograafidega kellel on valmis sortiment (mitmetel on veebis galeriid millest valida). Sellesse kasutajaskonda kuuluvad enamus uuema põlvkonna professionaalseid ja amatöörloodusfotograafe. Piltide suurusjärgud algavad reeglina 500-1000 kroonist.
  4. Kasutada tellimusena fotograafi, st lasta spetsiaalselt teha pildid. Ka meie kasutame, kontaktid olemas.
  5. Isepildistamine reeglina ei lõpe hästi. Kui sa just väga hästi kogu teemat ei valda või on pildi kvaliteedi vajadus madal (tihedad regulaarsed müügikuulutused jms kus fotograafi kasutamine oleks ebarentaabel jms).

——————————————————————————————————

Litsentsitüübid

Royalty Free. Põhiline müümisviis internetis. RF tähendab, et kõik õigused pärast foto ostmist jäävad fotograafile, ostja aga saab õiguse seda fotot kasutada nii palju kui tahab ja kus tahab. Loomulikult on ka teatud piirangud – näiteks kui fotol on inimesed, siis ei tohi seda pilti kasutada neid inimesi halvustavates olukordades. Kõik kasutustingimused on fotopankade veebilehtedel olemas ja neist tuleb kinni pidada.

Extended Royalty Free. Litsentsitüüp, kus ostjal on õigus kasutada neid fotosid osana kommertstoodangust (kalendrid, T-särgid, kruusid) ja/või avaldamine hiigeltiraažides. Foto ostmine sellise litsentsi järgi läheb ostjale maksma tavaliselt 20–50 dollarit. Ka siin jäävad kõik autoriõigused fotograafile. Ostja peab siiski aduma, et selle litsentsitüübi järgi ostetud foto võib äkitselt ilmuda tema konkurendi väljaandes või konkureeriva toote peal. Et sellist apsu ei tekiks, on välja töötatud litsents Right Managed.
 
Right Managed. Ka selle litsentsi järgi võib fotosid müüa korduvalt, kuid tavaliselt tehaksse seda ainult ühes fotopangas. Pank omakorda salvestab müügiajaloo – millal ja kellele müüdud. Nii saab ostja olla kindel, et keegi tema konkurentidest pole seda pilti enne kasutanud või vastupidi – ostja saab teada, et teda huvitav foto on juba kasutuses. Mõningatel juhtudel võib selle litsentsi järgi ühte ja sama pilti müüa erinevates pankades, kuid siis on fotograafil kohustus kohe teavitada teist panka toimunud tehingust. Sellise foto hind jääb tavaliselt 200–300 vahele.

Exclusive Buyout – kõik foto õigused lähevad üle ostjale. Pärast sellist müüki on fotograaf kohustatud selle foto kõrvaldama müügist ka teistes fotopankades. Maksab selline õigus tavaliselt 3000–5000 dollarit. Fotograaf ei kaota mitte ainult konkreetse pildi kõiki õigusi, vaid jääb ilma vastava seeria kõikide piltide õigustest. Mida see tähendab? Kui näiteks olete pildistanud ühte ja sama kohvitassi kümnekonna nurga alt või ühte ja sama modelli samades riietes ja sama meigiga, siis kaotate kõikide nende fotode õigused. Juhul, kui siiski proovite müüa samasse seeriasse kuuluvaid pilte veel eraldi ja jääte vahele, saate väga rängalt karistada. Eksklusiivne müük tähendabki ju seda, et ostja, makstes päris kopsaka summa, saab endale midagi unikaalset, mida pole kellelgi teisel.

 




Lisa kommenaatr


Kirjuta kommentaar. Kommeteerimisel jäta meelde, et see on selle kodulehe külalisteraamat, kuhu on oodatud vaid väärikad sissekanded ja positiivne tagasiside. See koht ei ole tõesti negativismi aga ka kriitika jaoks. Kõik kommentaarid vaadatakse enne üle ja sobivusel lisatakse blogilehele. Lisatakse vaid Ees- ja Perenimega asjalikud kommentaarid, millel on sisu väärtust ja mis sobivad kodulehe suunitlusega. Anonüümseid kommentaare me ei lisa! Sinu E-maili lisamine on kohustuslik (spämmifilter) ning seda ei näidata teistele ega kasutata reklaamiks!