01.02.2009

Spamm.labumail.jama

Kristlane, kus on sinu viisakus ja netietikett! Usklike läbumeilid! Praktilisi soovitus E-mailide kasutamisel. Mõtlesin, et äkki tuleb kasuks ja veidi valgustab E-maili majandust ja toimetamisi. Lisan, et need on soovituslikud argumendid, mida oleks hea kasutada ehk siis ideaalis! Ärge pahandage, teie kes te nende peale vilistate. See on vaid maine asjandus ja asjaajamine, sellel ei ole midagi pistmist kristlaseks olemisega vms. Aga hea on teada mõningaid üksikasju seoses emailindusega.

Kasutan E-maile alates aastast 2000 väga palju. Kustutan mittevajavad meilid ära aga hetkel on Outloogis 3 aasta meilid ja neid on üle 10 000 (suur osa on töömeilid). Kuna mu maine töö ja jumalariigitöö on seotud väga palju internetiga ja kommunikatsiooniga, siis olen teinud kohutava avastuse. Vestlen igapäevaselt ärimaailmaga ning mis silma riivab on lohakad või täpsemalt rohmakad kirjad. Kristlastelt tulevad E-mailid on vahel kõige kohutavamad. Ma räägin nö. kirja korrektsest ülesehitusest! Kasutage E-maili lõpus allkirju ehk siis eelsalvestatud signatuuri.

Seda saaks võrrelda sellega, et saadame mõnele õele ja vennale paberil kirja, paberi asemel võtame aga mingi suvalise poe ostutseki ja sinna taha kirjutame, OLED MULLE SUUREKS ÕNNISTUSEKS, ANTS! Võiks veel ekstreemsemaid näiteid tuua aga las ta olla. Pane siia lambist mõned E-maili kirjutamise kuldreeglid, mis pähe tulevad, vaatan lisan selle kirja lõppu ka mõned viited, kus lähemalt asjadest juttu. Inimesed kes on käinud arvuti ja interneti algkoolitustel, seda viga tavaliselt ei tee.

Võibolla üks esimesi asju peaks mainima, et mõned ei ole aru saanud, et E-mail ei ole SMS! E-mailis ei pea maksa iga tähemärgi eest või E-maili pikkus ei pea olema 160 tähemärki. Samuti on E-mailis alati ruumi korrektse alguse ja lõpule. E-mail võiks alata nagu tavaelus su vestlus ja pöördumine: Tere, Tervist, Härra või Proua vms. algus. Samuti võiks E-mail lõppeda, kes selle kirjutas ja mis on tema kontaktandmed.

MEELESPEAD E-MAILI KOOSTADES!

E-maili aadressiga seonduv! Kui sa saada E-maili paljudele, siis ära pane neid Cc: ehk siis grupikoopia lahtrisse! Vaid pane need BCc: ehk pime grupikoopia lahtri. Asi selles, et kui sa paned nad Cc. nimistusse, saavad ka teised selle E-maili hunniku aga äkki su tuttav või sõber ei taha, et su E-mail satub mujale (oleks viisakalt enne temalt nõusolek saada). Samuti kui kasutaja kasutab arvutis olevat meiliklienti (programm millega lugeda E-maile) siis kui ta arvuti nakatub viirusega, saab viirus Cc: vanast kirjast kätte kõik meilid! Seega oled sa teadmatusest või lohakusest põhjustanud palju halba – totaalne PÕRSA TEGU!

Subject rida ehk E-maili pealkiri! Subject rida see on e-kirja pealkiri, mis kohati osadel üldse puudub. Saates vastuseid Re: – Reply ehk Vasta, siis vaata mis ka seal pealkirja Subjekt reale jääb. osad praktiseerivad aga sellist suva lähenemist, et jätavad Subjekt – Pealkirja rea täitamata. Korralikumad serverid ja spämmi filtrid serveris oleneb kui kange astme peale need on keeratud filtreerivad sellise E-maili välja kui kahtlase spämmi!
Halloo see on tegelikkus kulla kristlased! Samuti jäta meelde sinu Subject ehk Pealkiri kirjal ehk E-maili määrab, kas seda loetakse või mitte! Kui see on Loe seda või Vaata lisa, siis mina selliseid meile näiteks tavaliselt ei ava (kohe) ja tõstan kõrvale (ma sorteerin erinevatesse kaustadesse meilid ja siis vaatan sealsed sisud üle). Samuti ei tasu Subject real ehk Pealkirjas kirjanikku mängima hakata, kuna see kaotab mõtte ja spämmifiltrid suhtuvad ka seal liialdamisse kui kahtlusäratavasse E-maili! Ära pane Subject ehk pealkirja reale selliseid sõnu nagu: Hi, Hello jms. ja kirjuta sinna vähemalt 2-3 sõna, su E-mail võib kaduda kvaliteetse serveri spämmifiltrisse, näen seda iga päev! Kuna haldan juba 7 aastat firmade ja klientide domeene ja E-maili serverit, kus pean igapäevaselt sellega tegelema. Alles ükspäev küsis üks klient kuhu E-mailid kadusid aga ma ei imesta ka kui need kaovad, kui E-mailides puudub pealkiri (Subject ral 0 – null tähte).

Kuidas alustada E-maili! Oleks kena kui ikka nagu öelda tere vms. et nagu ei karga teise arvuti, KLE sa oled see vääää, kle sa räägi mulle seda vääää, jou-jou-jou! Kui tobe! Alusta Terega, siis löö 2-3uut rida, ehk enterit. Seda on juuuuuube raske teha osadel, sõrmed kukuvad ära ei suuda teha. Paha on vaadata kui lohakaid ja tobedaid E-maile jumalarahvas saadab, olen seda aastatega EKSTRA jälginud kristlikes listides jm.

Peata ratsanikud veebis. Aeg ajalt saan E-maile, kus E-maili saatja on unustanud oma nime alla panna – signatuuriks. Ja kui E-mailis ei loe inimese nime välja (n. karujomm@domeen.ee), siis on probleem, kuna see on anonüümne E-mail! Kes on karujomm, kas Jommis – purjus karu või karu, kes on JÕMM? See selleks aga kes ta isikuna on? Äkki see on rumal nali jms. Mõtle vaid saada tõsise kirja aga ennast tutvustamata on automaatselt su kiri SPÄMM-i lõhnaline! Mida on kristlasel teiste kristlastega varjata? Keegi meist ei ole nii kuulus pop artist, presidendi pressiesindaja vms. et peame oma telefone salastama, nimesid varjama jms. See on teatud liiki veidrus, mis kristlaste seas ka levib! See on täielikult vale lähenemine. V.a. kui sa nö. netis kuskil kommentaariumis lood tutvust, vahetad arvamusi siis sa ei saa kohe kõiki 100% usaldada ja su anonüümsus on õigustatud. Aga saata vendadele õdedele E-maile, siis varusta need ka allkirjaga – kes sa oled! Loomulikult ära kirjuta kuhugi kommentaariumisse või foorumisse, alates oma nimedest ja isa nimest kuni telefonini ja trepikoja lukukoodi jms. Ei! ME räägime oma tuttavatega kirjavahetusest aga mitte ainult, vaid ka kui saada kristlikesse listidesse E-maile!

Soovitan meilikliendi kasutajatel või siis veebipõhise meilikeskonnas luua signatuur ehk allkiri, mis lisab sinu kirja lõppu sinu siis EES JA PERENIMI ning siis ka kiirvastamiseks E-maili + vajadusel telefoni, kodulehe aadressi!

Ise kasutan enamasti vaid meiliklienti – nii Outlook Express-i kui ka Firefox Thunderbird-i . Ühed töö E-mailideks ja ühed isiklikeks asjadeks. Mõlemal meilikliendil olen teinud kümneid erinevaid signatuure, mis ühe klikiga E-maili lõppu sajavad – see käib naksti ja on su E-mail korrektne! Soovitan teha sõprade ja semudega vestlemiseks üks signatuur ja teistega MITTE SEMUDEGA vestlemiseks teine signatuur – allkiri. Allkirjata saadetud kiri on tegelikult nagu anonüümne lunaraha kiri, mis filmides meenub – ajalehest väljalõigutud trükitähed kleebituna. Ära astu sellesse ämbrisse.

Veel hea teada!

Kui sa tahad foorumimaailmas jm.netis  kaasa lüüa, siis võid kasutada anonüümseid E-maile. Kui sa tahad netis kuskil tavakommentaariumis lisada oma hüüdnimele E-maili selleks tee kusagil EDASISUUNAV E-mail, mis spämmirobotide avastamisel saad minna ja ära kustutada enda päris E-mailidele tulemast. Ma ise kasutan kümneid E-maile, seoses tööga ja paari isiklikku E-maili. Üks osa E-maile ongi alias E-mailid! Kui spämmirobotid selle avastavad saan selle ka vajadusel muuta mingimeil@domeen.ee muudan näiteks mingimeil2@domeen.ee vms.

Ole ettevaatlik E-mailide lisamisel internetis kommentaariumitesse! Samuti ole ettevaatlik portaalides, misiganes välismaa teenusepakkujate juures registreerimisel, kui ei usalda kasuta neid E-maile, mis sulle hiljem kahju teha ei saa! Usu mind üsna tüütu on saada 30 meili, millest 3 on õiged, alles üks vend kurtis seda.

Palun ära MITTE KUNAGI kopeeri+kleebi (copy+paste) oma või kellegi teise saadetud E-maili internetti kujul, et E-mailid on @ märgiga. Need satuvad pahatahtlike spämmirobotite ja nuhkidele söödaks. Selline tegu (võõra E-maili selline ülesriputamine) on kohati pahatahtlik tegu!

Ära reklaami mingit kommerts jama oma E-mailidega
PEALEGI USKLIKUD – kas te teate, et vahel on TASUTA teenusepakkjuate E-mailide alla lisanud teenusepakkuja oma reklaame. Mõni on olnud üsna nõme ja tobe, sa aitad mingit odavat jama nii edastada ja levitada. Toome sellise näite, et Peedu on muidu tore vend issandas aga igakord, kui ta kuhugi külla läheb, siis alati ta jätab sinna koju igasuguseid Selext kaubamaja jms. katalooge, kleepse, voldikuid ja falaiereid jms. Veidi saranane on see, kui sa levitad oma E-mailidega igasugust reklaami, mis sinu teenusepakkuja meili all lisab!

NB! Hankige – liituge serveritega, mis pakuvad kvaliteetseid E-maili teenuseid. Mail.ee ja Hot.ee -ga kiiret ja usaldusväärset E-maili suhtlemist teha ei saa! Samuti risustavad need E-maile oma tobeda reklaamiga, mis vahel on lausa küsitav kristlaste meilide puhul. On olnud E-maile mille all on reklaam a’la artikkel: Tallinnas on seksikad … jms. See lihtsalt ei sobi ja ei ole kohane!

Soovitan ka usklike seas levinud IncrediMail meilikliendist (arvutis installeeritav programm) eemale hoida, mis lisab totaalselt jama meilidele! Kasuta selleks siis kas Outlook Expressi või Modzilla Thunderbird. Kasutan ise neid mõlemaid. Kuigi jah, see IncrediMail on pilkupüüdev ja vahel kasutatakse sp. et saab saata erinevate themedega – disainpõhjadega E-maile. Sedasama aga pakuvad kõik tuntumad E-maili programmid ehk siis meilikliendid. Ja tõesti E-mailid ei pea olema igavas PlainText versioonis vaid võivad olla ka erinevad HTML põhjaga vaheldusrikkad põhjad.

Natuke reklaami ka! Lähiajal alustab tööd üks kristlik portaal, mis pakub sümboolse tasu eest kuldpaketi või vip paketi liitujatele ka e-maili nimi@domeen.ee

NB! TÜHJENDA OMA HOT.EE ja MAIL.EE postkasti, nende limiit on 10MB ja ligi veerandil kristlastest on vahel see täis ja E-maili saatja saab tagasi läbu-veateateid!

P.S. Lisamärkus! Kui on tegemist nö. kiirsõnumite – välkirjade vahetamisega ja seda vaid hea tuttavaga ja sõpradega, siis see ei ole nii oluline, kuna sellised sõnumid meenutavad sms stiili ja nii ehk naa lähevad kustutamisele, mitte säilitamisele.

Olge väga õnnistatud!

Antti Loodus
 
Kristlik Meedia
kmeedia.usk.ee

 

———————————————————————————————-

STIILINÄIDE:

Veidi isklikuma suunitlusega E-mail! NB Sa saad kasutada tervituses, midagi mis lähendab, mis iseloomustab sinu ja tema vaehlisi suhteid, mis tuletab teisele meelde, et sinu suhtumist temasse! NB! Signatuuri all ehk allkirja alla, kuhu paned kontaktandmed, sinna saad panna veel aforisme, mõne kirjakoha või vaimuliku lause. Ära unusta seda siis aeg ajalt vahetamast.

Rahu Issandas vend!

Tarmo, tahtsin sulle teada anda, et ma saadan sulle need failid pühapäevasest jutlusest alles ülehomiseks. Seega arvesta väikese viivitusega.

Jumala õnnistusi soovides …

Peedu Peeker

E-mail: peedu@peedu.ee
Tel. 689547 Mob. 5325896512

Koduleht: www.peedu.ee

SIIA VÕID LISADA MÕNE AFORISMI; KIRJAKOHA VÕI SULLE VÄGA OLULISE MÕTTE MIDA TAHAD TEISTELE JAGADA!

———————————————————————————————-

Milliseid vigu tuleks e-maili kasutamisel vältida?

Kõige tähtsam on, et e-maili aadress oleks täpipealt õigesti kirjutatud.
Juhul kui Sa kirjutad aadressis kasvõi ühe punkti või tähe valesti ei jõua
saadetud kiri kohale.

Teine oluline asi, mida mõnikord ei osata peale mailprogrammi avamist teha,
on uute kirjade kontrollimine. Olenevalt Sinu mailiprogrammi määrangutest võib
see toimuda ka automaatselt näiteks iga 10 minuti järel.

Samas võib alati ka ise vastavat nuppu vajutada, et uued kirjad postkasti jõuaks.
Netscape Messengeri kasutamisel on selleks näiteks [Get Msg] nupp,
Microsoft Outlook Express puhul aga [Send and Receive] nupp.

Juhul kui Sulle saadetakse tihti mahukaid maile või Sa pole ammu oma
maile lugenud siis võib juhtuda, et Sinu e-maili postkastis ei ole enam
ruumi uute kirjade vastuvõtmiseks. Kui Sinu kirjade maht internetiteenuse
pakkuja serveris ületab tema poolt lubatud piirmäära, ei saa Sulle enam
kirjutada.

Allikas: internet

———————————————————————————————-

E-mailinduse etikett

 • Ära unusta, et suhtled teise inimese, mitte arvutiga.
 • Kirjuta lühidalt ja selgelt.
 • Oled selline, kelleks oled ennast kirjutanud.
 • Pealkirjasta oma teated.
 • Arvesta lugejaga ja austa teda – ära ole tänusõnadega kitsi.
 • Ole ettevaatlik huumori ja sarkasmiga.
 • Ole salliv, väldi solvanguid.
 • Mis tahes andmeid kasutades viita allikale.
 • Püüa ennast ja varemkirjutatut mitte korrata, selgita vajadusel tagamaid.
 • Ära kuritarvita oma arvuti võimsust.

———————————————————————————————-

Lisalugemist meilinduse teemal:

Kuidas näeb välja korrektne e-kiri? – hea artikkel

Spämmi taltsutamine koduste vahenditega

Virtuaalse suhtlemise kultuur, Katrin Aedma – raamatut võimalik saada n. siit.

 
One Response to “Usklike läbumeilid! Koosta korrektseid E-maile!”

 1. Tarmo Eharand Says:

  Tere.

  Lugupeetud Peedu Peeker, ma lugesin Sinu kirjapandut ja pean ütlema, et kõik see, millest kirjutasid, oli tõesti väga huvitav ja väga vajalik.

  Tõesti võib vahel kohata meile, mis tekitavad küsimusi, näiteks: “Nõus sinuga” või “Oled lahe sell”.

  Ma ju ei tea, millisest meilist käib jutt, millega nõus ollakse või mile peale öeldakse, et olen lahe sell.
  ———————————————————————
  Aga sooviksin küsida, kas teen õigesti, kui olen pannud kirja algusesse Tere. ja kirja lõppu oma kontaktandmed, ning pealkirjaks olen pannud sisu võimalikult täpselt kirjeldava sõna(d).

  Aga hakkakski siis lõpetama.

  Parimat soovib Tarmo

  Olgu Jumal sinuga

Lisa kommenaatr


Kirjuta kommentaar. Kommeteerimisel jäta meelde, et see on selle kodulehe külalisteraamat, kuhu on oodatud vaid väärikad sissekanded ja positiivne tagasiside. See koht ei ole tõesti negativismi aga ka kriitika jaoks. Kõik kommentaarid vaadatakse enne üle ja sobivusel lisatakse blogilehele. Lisatakse vaid Ees- ja Perenimega asjalikud kommentaarid, millel on sisu väärtust ja mis sobivad kodulehe suunitlusega. Anonüümseid kommentaare me ei lisa! Sinu E-maili lisamine on kohustuslik (spämmifilter) ning seda ei näidata teistele ega kasutata reklaamiks!