25.01.2009

Failinimed_2_b

Jutluste failinimed korda! Jumal ei ole korratuse Jumal! 2.osa – Kuidas ja mismoodi salvetsada koguduse jutluseid aga eelkõige mida nende failidega pärast peale hakata. Millisel kandjal jutlusi levitada ja jagada? Kelle jaoks me neid teeme, mis on inimeste vajadused ja võimaluseid neid kuulata? Seekord tuleb siis juttu failiformaatidest, kellele need mõeldud on, failinimedest jms.

Nagu olete märganud on paljud jutlused, mida müüakse plaatidel on kahes formaadis. Üks universaalsemaid on Audio disk ehk siis WAW (või muu taolisega – vähese pakkimisega audiofail) failiga CD plaat, mida saab kuulata kusiganes plaadimängijates, alates odavatest köögi kompakt-stereotes kuni muusikakeskuse kombainides. Soovitan kindlasti koguduses parimaid ja tähtsamaid jutlusi levitada-müüa Audio disk eh WAW plaadina, kuna kõigil ei ole veel MP3 toega CD pleiereid, kompakt makke ja muusikakeskuseid.

Samas jutluste kogumikke ja arhiive TULEB JUBA müüa MP3 kogumikena. Kui järgida lihtsaid standardeid ja reegleid mp3 failide salvestamisel, siis peaks vabalt mahtuma ühele Cd-le koguduse kvartali jutlused. Seega kogu aasta mahub 2–4 CD-le! Ma isiklikult pean seda nii oluliseks, et liikmed kuulaks pühapäevaseid jutlusi üle ja mingit teemat kasvõi 4 korda, enne kui südamesse – südameusuks muutub – ilmutuseks saab!
 
Tükeldatud MP3 failid

Nagu olete kohanud kasutatakse jutluste levitamiseks tükeldatud MP3 süsteemi. See on väga levinud süsteem ja selliseid programme, mis MP3 faile tükeldavad on väga palju (ka vabavaralisi – otsi ‘audio splitter’ and ‘joyner’)! Tükeldamine käib kas automaatselt programm võtab ise ja teeb siis näiteks 2 tunnise asja 40 eri osaks või siis kasutaja ise määrab kohad kust võiks eri lõigud tulla.
Asja idee lihtne ja selleks on VÄGA VEENEV PÕHJUS, miks tükeldatud MP3 peaks-võiks kasutada. Nimelt on jutlused ja koosolekud kas tunnised või enam. Kasutaja paneb CD oma automakki, CD pleierisse ja Kui nüüd kuulaja vajutab kogemata Stop nupule, peab ta kerima hakkama, kuhu ta jäi. Tükeldatud MP3 failide puhul on asi lihtsam kordades. Mängija mängib lood ette automaatjärjestuses ja ei teki isegi katkeid. Inimene saab pausi tehes vaadata, milline osa hetkel mängib ja siis teha soovitud paus. Seega süsteem ei ole loodud lihtsalt lambist vaid reaalset vajadust silmas pidades. Tükeldatud mp3 failid aga hoidke internetist kohe kaugel eemal, seal on selline asi täielikult vastuvõetamatu. Kuigi meie maal on splitted audio formaat vähemtuntud aga siiski. Tänaseks on aeg aga jõunud ka niikaugele, et ka mp3 pleierid on täiustunud ja ega suurt karjuvat vajadust tükikesteks tehtud audiojutluste järgi ei ole. Podcastide ja mp3 allalaadimise puhul on see tegelikult isegi mõeldamatu!
 
Kellele on jutlused – koosolekute failid mõeldud?

Samuti peaks iga kogudus ja teenistus paika panema põhimõtte, kellele ja mida pakutakse. Kes on meie kuulajaskond ehk sihtgrupp? Kas nad oskavad arvutit kasutada? Kas nad oskavad netist mp3 -sid alla tirida või peame neile kõrvatama Audio CD plaadid või siis mp3 plaadid jutlustega. Ma rõhutan, et kogudused ei keerkas vinti üle. Tõenäoliselt 75% koguduse liikmetest ei ole regulaarsed digi ja arvutimaailma lugejad ning võivad jääda hätta isegi pealtnäha lihtsa mp3 värgiga. Eriti aga inimesed kelledel ei ole kodus arvutit, siis peavad nad saama hakkama nö. koduste muusika mängijatega – muusikakeskustega – köögiraadiotega, mis toetavad mp3 tuge. Ma olen alati soovitanud arvutiga mitte kodus ja sina peal olevatel inimestel osta mp3 mängija asemel kaasaskantav CD pleier, millel on mp3 tugi (MP3 märk peal). See teeb ka neile asjua lihtsaks ja kättesaadavaks!

Samuti peab koguduse juhtkond paika panema sihtgrupi, jutluste jagamise eesmärgi ja mis infot edasi anda! Kas pakume koosolekuid algusest – lõpuni või vaid jutluse osa. Kindlasti on liikmete vajadus algusest – lõpuni failide järgi. Samas, kui plaat läheb arhiivi ja pakume seda nö. jutlusena, et ehitada oma usku ja kuulata jälle ja jälle Jumala Sõna, siis on mõistlik lõikuda välja ja jätta vaid jutlus! Eriti veel kui ei ole tükeldatud MP3 fail, sel juhul annab otsida kõige segapudru seest kohta kus pooleli jäi. Kui riputatakse failid avalikku internetti, mida siis peab meelde jätma ka selle, et on asju, mida räägitakse pühapäevastel koosolekutel ja mis alati EI OLE KASULIKUD neile, kes veel ei ole päästetud või veel otsivad Tõde. Nad ei pruugi aru saada kõigest, mingi asi võib distantsilt kuulates veider tunduda. Toon näite: kui Püha Vaim liigub ja inimeste eest palutakse, siis on kuulda vahel uskmatu ja asjaga mittekursis oleva inimese jaoks VEIDRAID hääli kuna vahel vaid hääl ilma pildita võib MOONUTADA tegelikkust. Samuti palved ja sõnavõtud võivad olla vaid oma koguduse – kohaletulnute jaoks ning asjatundmatu ja võõras võib saada valesti aru. Seega katsuge läbi ja järgige oma südant aga Paulus manitses meid, et me ekstra keeltes ei palvetaks võhikute ees, kuna nad järeldavad valesid asju sellest ILMA SELGITUSETA!

Ma isiklikult arvan, et igal kogudusel on kordi, kus seal jagatu ei ole nö. eksponeerimise jaoks vaid konkreetne Sõna kohapeal inimestele jms. Vahel puudutatakse ka delikaatseid ja personaalseid asju – näited jms. millede avalikusele üles riputamine on kaheldava väärtusega! Ma tean midam a ärägin, olen üle 10 aastat teeninud ka jutlustajana ja näinud ning olnud väga erinevatel koosolekutel. Ma usun täitsa tõsiselt on koosolekuid ja teenistusi, mida ei peaks laskma levitamisele (koguduse audioteenistus) või panema internetti! Siin on vaja juba koguduse juhtide tarkust ja tunnetust! Peame mõistma, et on asju mis on delikaatsed ning samuti mida apostel Paulus rõhutas, kui tulevad sisse paganad, siis me ju ei palveta kõik korraga keeltes, et neid totaalselt segadusse ajada! Tarkust teile vennad neis asjus!
 
Jutluste ja õpetuste pealkirjad

Olen ise olnud üle 10 aasta teenistuses ja kõnelenud tuhatkond jutlust jms. Kuna ei ole eelkõige piibliõpetaja ja kõnelen inspiratsioonist, siis on vahel paras pähkel panna jutlustele pealkirju. Ning vahel oleme koguduses läinud kergemat vastupanu teed, pannud jutlusele vaid kuupäeva ja kõneleja. Kui piibliõpetajal või jutlustajal on juba pealkiri olemas, siis korrektne oleks see ka failinimesse panna. Erandi saab siin tuua, vaid siis kui jutluse pealkiri üle 60 tähemärgi, soovitav piir oleks 20–40 tähemärki.

Liiga pika pealkirja võiks lühendada, seda aga tuleks teha nii, et pealkiri jääks muutmata. Samas ei tohiks audiofailidega töötleja päris omaloomingut ja J.Viidingut panema hakata, kuna pealkiri peaks iseloomustama sõnumi sisu. Ärimaailmas peetakse lühikeste sloganite ja brändi lühikirjelduse – lööklausete tegemist üheks keerukamaks asjaks. Mitte igaüks ei ole selles valdkonnas edukas, palun vältige igavaid pealkirju!

Pastorid peaks sellist asja tegema panema parima inimese, kuna sellest sõltub üsna palju. Kas see audiofail jääb ajaloo arhiivi kopitama või aitab kunagi kedagi ning on õnnistuseks. Kindlasti ei ole see valdkond, et keegi lihtsalt teeb ja treib neid. Pange testimiseks kodulehele 2 jutlust, üks üliigava pealkirjaga ja teine lühike-rabav-konkreetne ja vaadake paari kuu pärast statistikat! Selles valdkonnas on tegelikult väga palju õppida, mõista ja kuidas asju paremini teha. Seega lõpetuseks selle alamteemasse paneks: väldi failinimes kõneleja tiitleid (misiganes komitee esimees jms.), ürituse ja sündmuse pikka nime, veebis kuu sõnades võrdub aastaarv sõnades. Palun kirjuta kuupäev võimalikult lühike ning keskendu sõnumi pealkirjale ja ka kõneleja võib olla lühendatult n. T.Saarepuu vms.

Samuti tuletan meelde, et juhul kui kasutatakse hüperlinki ehk url viidet, millele saab panna failinimest erinevat teksti, siis kasutage seal misiganes lisainfo esiletoomist.
 
Internetipõhised failihaldus süsteemid

Kui teie koguduse, teenistuse jms. kodulehel koguneb juba kümneid ja kümneid jutlusi ja audiosalvestisi, oleks tark tegu mõelda ka internetipõhisetele dünaamilistele- failihaldus süsteemidele. Neid nimetatakse ka e-kataloogideks või audiopankadeks.

Tegemist on nagu pildigalerii mootoriga aga siis failihaldus mootorid. Administraator logib sisse ja lisab kõigepealt kataloogi ja siis hakkab kataloogi faile sisestama. Osad lubavad ka FTP-ga suure kogusena lisada ja hiljem adminis neile üleslaetud failidele õigused anda. Antud süsteem on väga kasutajasõbralik nii haldajale, kui ka kasutajatele. Lisaks on seal üsna oluline statistika süsteem (tagasiside on ülitähtis) ja ülilihtsalt saab osad failid panna piiratud ligipääsuga ehk siis hiireklikiga saab tekitada koguduse-teenistuse intraneti.

Intranet – asutuse – organisatsiooni sisene internetipõhine suletud keskkond, need keskkonnad on üldjuhul üsna suured, keerulised, rohmakad jms. Aga failihaldus mootorid võimaldavad seda ülilihtsalt. Luua teatud kataloogid vaid piiratud ligipääsuga. Koguduse juhatuse koosolekud, kinnised aastakoosolekud – ma ise usun et ei ole mitte tark tegu panna iga teenistus internetti avalikult kasutamiseks. Juba täna on esinenud kus lõigatakse tekstidest juppe välja ja kaustatakse kristlaste vastu, ei lähe kaua, kui ka audiofailidega sama tehakse.

On olemas ka koode, mis kuvavad kataloogi sisu kenamalt kui Linux serveri programmid. Alternatiivina failihaldus mootorile – lihtsaimad viis on kasutada FTP programmi, laadida failid veebiserverisse vastavatesse kataloogidesse ja kataloogidel on sisu kuvamise seaded – osadel veebiserverites on see defauldina väljakeeratud või mittelubatud. Samuti pakuvad mitmed hostingpakkujad oma haldusliideses – server manageris – C-Panelis netipõhist FTP süsteemi, ka see on mugav kasutada.
 
Ma usun, et need asjad aitavad just eelkõige kasutajaid mugavamalt ja lihtsamalt meie audiofailidest osa saada ja neid kuulata. Selleks kulub veel aega, et kasutajad harjuks selliste universaalsete failinimedega aga paratamatu on ka see, et osad ja väiksemad jäävadki pakkuma omi üliveidraid sosser-posser failinimesid. Suuremad pakkujad ei saa sellist jama endale kahjuks lubada, kui pannakse rõhku ka kvaliteedile ja kasutajasõbralikkusele.
 
Kristlike töötegijate seas on ka vahel märgata nö. upsakust. Kui sind häiris selles kirjutises midagi või sa pahaseks said, siis oled millestki väga valesti aru saanud. See siin on kirjutatud siira südamega – sõbraliku nüu ja abistamisena! Jäta meelde, et mitteõpetatavus üks tõsiseim alarm kristliku töötegija juures. Kui me teenime teisi audiofailidega, siis meid huvitab küll, kuidas ja missmoodi me neid neile pakume – kas loogiliselt või kuidas juhtub.
 
NB! Saada see E-mail edasi mõnele tuttavale pastorile või töötegijale, kes puutub kokku mp3 jutluste veebindamise jms. Tänan!  

Kui aega ja jakus, siis kirjutame sellele teemale lisa osasid, siis juba uue pealkirjade all. Räägiks faili formaatidest, eelistustest jms. spetsiifilisest. Kui aga sa ise tahad sellel teemal meile kirjutada, siis pane aga kirja ja saada meie E-mailile.
 
Õnnistusi teie töös …

Antti Loodus
 
Kristlik Meedia
kmeedia.usk.ee

…………………………………………………………………………………………………

Artikli autoril on olemas isiklik ligi 1000 jutluseline audiokogu, millest suur osa tänaseks ka KristlikMeedia töö tarbeks digitaliseeritud. Samuti on loo autor seotud kohaliku kogudusega, kelledel on digitaliseeritud kassetidelt sadu audiojutlusi. Seega mingi kogemus on ka nende levitamisel, töötlemisel, interneti jagamisel jms. uslada neid, kel on kogemusi – ära aja oma juga ja risusta meediamaastikku vigaste ja poolikute audiofailidega. Ole kindel, mida ja kuidas sa teed!

…………………………………………………………………………………………………

 




Lisa kommenaatr


Kirjuta kommentaar. Kommeteerimisel jäta meelde, et see on selle kodulehe külalisteraamat, kuhu on oodatud vaid väärikad sissekanded ja positiivne tagasiside. See koht ei ole tõesti negativismi aga ka kriitika jaoks. Kõik kommentaarid vaadatakse enne üle ja sobivusel lisatakse blogilehele. Lisatakse vaid Ees- ja Perenimega asjalikud kommentaarid, millel on sisu väärtust ja mis sobivad kodulehe suunitlusega. Anonüümseid kommentaare me ei lisa! Sinu E-maili lisamine on kohustuslik (spämmifilter) ning seda ei näidata teistele ega kasutata reklaamiks!