18.01.2009

Failinimed_1_b

Jutluste failinimed korda! Jumal ei ole korratuse Jumal! 1.osa – Kuidas ja mismoodi salvetsada koguduse jutluseid aga eelkõige mida nende failidega pärast peale hakata. Milliseid failinimesid panna ja mida peaks teadma enne kui paneme faile internetti või kui neid hakkame arhiveerima. Kas meie failinimed on on süstematiseeritud ja kas neid on lihtne koguda, hallata ning jagada teistele? Seekord tuleb siis juttu failinimedest ja arhiveerimise nippidest ning kui kasutajasõbralik on teie koguduse audiofaili arhiiv – kogu?

Me peame tõdema, et Jumala Sõna ja jutluste levitamise tulevik on INTERNETI kätes ja selle osatähtsus kasvab päev – päevalt. Tänu Jumalale raadiotöö eest ja ka TV tehnoloogia eest aga need on suhteliselt kallid ja suured monstrum süsteemid ,milledega paljudel ei ole jaksu ega armu võidu joosta. Samas on käegakatsutav just internet – panna meie koguduse jutlused internetti kuulamiseks!

Olen eesti kristlikke veebisaite külastanud regulaarselt ja siit – sealt jutlusi alla tõmmanud ja neid kuulanud. Silma on hakanud totaalselt kasutaja VAENULIK failinimede süsteem. Kallid teenistujad, kogudused, teenistused, kui te olete võtnud vaevaks panna need internetti õnnistuseks, siis tehke FAILINIMED kasutajasõbralikeks.

Nii nagu on olemas E-maili viisakuse reeglid on ka olemas failijagamise viisakuse reeglid. Seni kuni me teeme vaid oma tarbeks on kõik OK ja võime teha, mis iganes moel aga sellest hetkest, kui me pakume kellelegi faili peaksime arvestama viimaste meelespeadega!

Oleme harjunud, et koguduses uksehoidja peaks olema tore ja sõbralik ning abivalmis, et teised töötegijad peaks olema heatahtlikud ja meeldivad – et külastatav inimene saaks positiivse kogemuse külastades kogudust. Sama standard ja nõue peaks meie üle kanduma ka meie teistele teenimistöö harudele.
Seni kuni salvestame endale ja oma vanaemale audiofaile, siis minugipärast tehku igaüks oma suva järgi. Kui aga müüme audioplaate, mp3 plaate, paneme neid internetti peaks järgima väljakujunenud loogika ja viisakuse reegleid. Et kasutajal oleks mugav ja lihtne neid kuulata ja salvestada ning hiljem ära tunda.
 
Sellele teemal võib vabalt teha kasvõi meedialase seminari ühe loengu aga võtan lühidalt kokku. Kas ma olen antud teemas pädev, arvan et veidkene, kuna mul on kogemus ja olen näinud palju “ämbreid”. Olen aastast 2000 tegelenud MP3 jutluste kogumisega ja arhiveerimisega. Sellele lisaks on mul 6 aastane aktiivne internetisüsteemide arendamise, serverite haldamise, igapäevane FTP programmidega kogemus. Kuidas efektiivselt ja kasutajamugavalt internetti faile panna.

Asjal on 2 suunda – mõtet, et oleks teil endal elu lihtsam (juhul kui kataloogides on juba sadu faile annab hiljem segapudru seest otsida) ning teine pool on TEENIMISE pool, et kui ise saate hakkama, siis kasutajatel võib tekkida probleeme. Seni olen pidanud pea igalt kodulehelt jutlusi salvestades “Save Targed As” alati failinimed ümber muutma arusaadavaks.
 
Soovitan kasutada sarnaseid süsteeme, mida on KristlikMeedia 5 aastaga välja töötanud või avastanud, kuidas parem teha on.

Et paremini süstematiseerida kaustades faile ja samuti FTP-ga üles laadides läheb elu lihtsamaks. Jätame siis ühe asja kohe meelde, nimelt erinevad arvutid kasutavad folderis asuvate failide vaates sorteerimist tähestikulises järjekorras. Seda saab  muuta ja teiseks keerata aga vaikimisi seadena on see nii paigas. Sellest lähtuvalt tuleb failide katalogiseerimisel lähtuda tähestikulisest järjekorra süsteemist (või kasutada eesliidesena numbreid).

Kui kasutaja laeb alla teie kodulehe faile ja teeb selleks My Downloads kataloogi alamkataloogi /teie kogudus/ siis milline pilt teda ootab, kui failinimed on segapudru. Pilt on üsna nukker ja läheb enne tükk aega, kui midagi kokku saab aetud. Lisan siia fakti, et suur osa ehk enamus tirib aga oma faile MyDownloads üldkataloogi, kus on juba ees kõikvõimalikke faile. Olen aastaid näinud erinevate arvutikasutajate ja ka klientide arvuteid ja vahel on just seal kataloogis täielik segapudru. Failide pakkujana, peaksime varustama oma failid korrektse failinimega, mis lihtsustab arvutikasutaja elu ja seadmisi.
 
Kui jutlusi on palju, siis kasutada alamkaustade süsteemi ehk kõik teemad on pandud kategooriatesse.

domeen.ee/failid/2006/… 
domeen.ee/mp3/2005/06/… 
domeen.ee/jutlused/2007/marts/…

Siis võib kasutada vabalt süsteemi, millel on jutluse faili eesotsas jutluse nimi. Muide see süsteem on MP3 mängijate sõbralikum, kuna neil on üliväike displei ja kui tuleb kohe jutluse nimi, siis seda mugavam lihtsalt on. Kuupäeva võib lisada jutluse faili lõppu.
 
Lisan siia paar universaalset meetodit:

Kuidas_palvetada_efektiivselt_Vennu_Vagake_30_07_2006 (stiilinäide)
Kuidas.palvetada.efektiivselt_Vennu.Vagake_30.07.2006  (stiilinäide)

Või paneme arhiveerimise mõttes autori ette (NB! mp3 pleieritega väga kasutajavaenulik!):
 
Kui kasutate mingit jutluse või õpetuse seeriat, siis on alati mõistlik kasutada jutluseseeria pealkirja, siis alamepealkirja (soov koos numbriga – osaga), kõnelejat ja siis kuupäeva. Kui teema ette ei tule seeria pealkirja soovitan kindlasti panna jutluse-õpetuse ette järjekorranumbri, see lihtsustab erinevates mängijates ja pleierites kasutajate navigeerimist.

Toome siis näiteid:

PALVE_Kuidas.palvetada.efektiivselt_Vennu.Vagake_30.07.2006  (stiilinäide)

PALVE_2.Kuidas.palvetada.efektiivselt_Vennu.Vagake_30.07.2006 (stiilinäide)

Üleüldine MP3 audifailide lühike meelespea:

• NB! Palun ärge kasutage failinimedes TÜHIMIKKE, kuna veebis on tühimik % märgiga ja asi läheb segapudruks kätte.
• Vältige audiofailides (eriti interneti jaoks failides) tähti õ, õ, ü, ä, asendage need ilma sümboliteta või siis alternatiivse tähesümboliga (o, o, u – y, a).
• Ärge kasutage kaustade (folderite) ja failide nimedes selliseid tähti ja sümboleid, mida on on keeruline telefonis, tänaval liiklusmüras ja kiirelt edasi öelda. Isiklikult soovitan vältida n. /download/ jms. mida on eestlasel veidi keerukam kuulata – kirjutada ja aru saada. Ma pean silmas siin lihtsaid inimesi ja kes ei ole nö. kodus arvutikeele jms. asjadega. Pane kaustade nimeks n. domeen.ee/audio/ või domeen.ee/jutlused/
• Mitmed MP3 failide konverteerijad või WAW editorid võimaldavad kirjutada failile juurde Pealkirja ja autori. See on üsna hea süsteem, kuna arvutis MP3 mängijad tunnevad neid ja kuvavad kenasti asju – eriti hea süsteem on antud juhul RealMedia failidel (viimaseid püüa vältida kuna osadel on arvutid ja playerid ajast ja arust ning samuti ei toeta kodune audiosüsteem .rm ja .ram faile)
• Kui soovite oma jutlusi internetti vaid kuulamiseks, siis võite neid streamida läbi Windous Media Playeri akna. Stiilinäide on www.tyrikogudus.ee meedia lehel. Paneme millalgi ka KristlikMeedia lehele koodid ja vajamineva. NB! See ei ole 100% kindel viis, kuna kui kasutaja avab ViewSorce-na lehe või muul moel pääseb lähtekoodi juurde avastab ta faili nime ja siis loogilise tulemina juurkataloogi aadressile lisab failinime. Selline oskus ei ole vaid teab mis asjatundjatel.
• Kõige turvalisem vaid KUULAMISEKS meetod on kasutades FLÄSH straming süsteemi ja selle alternatiiv on kasutades RealMedia stramingut. Olen otsinud ja testinud kümneid ja kümneid erinevaid meetodeid ja võimalusi ning avastanud, et vaid Fläsh straming ning eriti veel .flv straming on kõige näppamis kindlam. Eriti veel sellised playerid, milledel on skritid ja muud toed, mis teevad faili näppamise pea võimatuks.
• Kui soovite oma jutlusi veidkenegi kaitsta, et neid lihtsalt ei copi+pasteta ja ei kõrvetata, siis soovitan kasutada failiformaati RealMedia (.rm) Antud failiformaadi konverteerijaid on internetist võimalik leida. Tavakasutajale, kes tahab nö. arvutisse faile laadida ja siis teistele kopeerida ja levitada on see RealMedia fail paras pähkel. 

Tavaliselt tegeleb koguduses audisüsteemiga keegi konkreetne isik – audiomees – helitehnik, mõni vend kes asja oskab ja teab. Kuid pastorid, see isik ei pea olema 1 isikus, st. kui tema and on tehnika ja see tehnoloogia köögipool, siis kuidas on lood, jutluste pealkirjade panekuga – juhul kui neid ei ole! Kogudustes on tihti peale, olukord, kus tuleb juttu erinevatest asjadest ja kus jutlustajal ei pruugigi pealkirja olla! Siis tuleb see mõelda. Juba  kasseti ajastul oli ruumi kirjutamiseks vähe ja pidi välja nuputama tabavad, selged, lühikesed pealkirjad! Ka mp3 ajastus on sama asi! Siin tasub olla väga tark, kuna vahel pannakse täielikult teemast mööda ja igavaid pealkirju! See ei kutsu kuualama neid jutlusi! Olge targad, las keegi tegeleda ainuüksi selle valdkonnaga koguduses, mõtleb välja pealkirja, kui seda ei olnud!

järgneb …

Loe ka:  Jutluste kogud ja failinimed korda! 2.osa

 

Antti Loodus

KristlikMeedia
kmeedia.usk.ee

 




Lisa kommenaatr


Kirjuta kommentaar. Kommeteerimisel jäta meelde, et see on selle kodulehe külalisteraamat, kuhu on oodatud vaid väärikad sissekanded ja positiivne tagasiside. See koht ei ole tõesti negativismi aga ka kriitika jaoks. Kõik kommentaarid vaadatakse enne üle ja sobivusel lisatakse blogilehele. Lisatakse vaid Ees- ja Perenimega asjalikud kommentaarid, millel on sisu väärtust ja mis sobivad kodulehe suunitlusega. Anonüümseid kommentaare me ei lisa! Sinu E-maili lisamine on kohustuslik (spämmifilter) ning seda ei näidata teistele ega kasutata reklaamiks!